فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بازاریابی محتوا و سبک همکاری آن

خانه » استراتژی محتوا » بازاریابی محتوا و سبک همکاری آن

بازاریابی محتوا و سبک همکاری آن

یکی از دغدغه‌های بازاریابان محتوا تولید محتوای با کیفیت است؛ یعنی محتوایی که بتواند آمار بازدید را بالا ببرد و در بازاریابی محتوا موفق تر عمل کند. یکی از روش‌هایی که می‌تواند این هدف را تحقق بخشد، سبک همکاری در بازاریابی محتوا است که بر اساس ارتباطات طراحی شده است. در این مقاله قصد داریم درباره‌ی سبک همکاری در بازاریابی محتوا توضیحاتی را ارائه دهیم:

همه‌ی ما روزانه با انسان‌های مختلفی سر و کار داریم که ساعاتی را با آن‌ها در ارتباط هستیم. این ارتباط ممکن است در دنیای واقعی صورت بگیرد و یا به طور مجازی باشد. به عنوان مثال ما روزانه در موقعیت‌های مختلف با دوستان، آشنایان، همکاران و حتی افرادی که نمی‌شناسیم، راجع به مسائل گوناگون صحبت می‌کنیم. سبک همکاری بیانگر آن است که می‌توان از همین موقعیت‌های ارتباطی در راستای گسترش مخاطبان و بازاریابی محتوا استفاده کرد.

از سبک همکاری در بازاریابی محتوا در سه حوزه‌ی مختلف استفاده می‌شود:

  • منابع:

ممکن است در تولید محتوا نیاز به منابع مختلفی اعم از متن، تصاویر، فیلم، صوت و… داشته باشید. برخی اطرافیان شما هستند که می‌توانند در یک زمینه به خصوص به شما کمک کنند. مثلاً تصاویر مورد نیاز شما را تهیه کنند. پس از ظرفیت‌های همکاری برای تأمین منابع استفاده کنید.

  • دیدگاهها:

تا می‌توانید از دیدگاه‌های دیگران نسبت به کار خود استفاده کنید. البته منظور آن نیست که هرچه آ‌ن‌ها گفتند چشم بسته به کار ببندید بلکه هدف به کارگیری نگاهی جامع‌تر و پخته‌تر نسبت به موضوعات است. به این ترتیب علاوه بر پیشبرد بهتر کارها از دیدگاه‌های دیگران نیز استفاده کرده‌اید و نظرات آن‌ها را به کار بسته‌اید و در نتیجه پروژه‌ی محتوایی شما کامل‌تر خواهد بود.

  • مخاطبان:

افزایش دامنه‌ی تعداد مخاطبان برای شما امری حیاتی است. به همین خاطر افرادی را که ارتباطات اجتماعی وسیعی دارند، غنیمت بدانید و سعی کنید ارتباط خود را با آن‌ها بیشتر کنید. هر اندازه انسان‌های اطراف شما تعداد بیشتری باشند، پیام شما بصورت زنجیروار با سرعت بیشتری گسترش خواهد یافت.

 

قالب‌های محتوا در سبک همکاری

1) مطالعات متقابل

مطالعات متقابل و تحقیقات پیش از شروع کار یکی از بخش‌های مهم هر پروژه است که باید با دقت انجام شود. یک تصور نادرست درباره‌ی مراحل تحقیقات پیش از کار، آن است که این مراحل زمان‌بر هستند و سبب اتلاف هزینه‌ها می‌شوند. شاید در بعضی موارد نیاز باشد تا هزینه‌هایی صرف این کار شود، اما این هزینه‌ها به قدری ضرورت دارند که اگر صرف نشوند، در آینده هزینه‌های بسیار بیشتری را تحمیل خواهند کرد.

 

2) مصاحبه‌ها و پنل‌ها

برای جذاب‌تر شدن محتوا می‌توانید به عنوان یک میزبان برای یک برنامه‌ی مصاحبه یا یک پنل گفتگوی چند جانبه عمل کنید. برای این کار باید چند شخصیت مرتبط در حوزه‌ای که قرار است درباره‌ی آن محتوا تولید کنید، به یک برنامه دعوت کنید. در این گونه مواقع معمولاً سؤال‌ها و محورهای مورد بحث را از قبل در اختیار میهمانان مراسم می‌گذارند تا با آمادگی کامل جواب دهند. همچنین لوازم ضبط صوتی و تصویری را باید آماده کنید تا بتوانید از فیلم و صوت پنل گفتگو، محتوا تولید کنید. فراموش نکنید که محتواهای تصویری همواره برای مخاطبان جذابیت ویژه دارند. وقتی شما با چند نفر گفت و گو می‌کنید، در واقع الگویی از ارتباط چند جانبه و همکاری را برای مخاطبان پیاده‌سازی کرده‌اید. همچنین می‌توانید متن مصاحبه را پیاده‌سازی کرده و بعد از ویرایش در رسانه‌هایی که دارید، منتشر کنید. سعی کنید این دست از مصاحبه‌ها را با کسانی به اشتراک بگذارید که دایره‌‌ی وسیعی از مخاطبان دارند تا از این طریق، محتوای خود را بین افراد زیادی منتشر کرده باشید.

 

3) پادکست‌ها

در حال حاضر پادکست‌ها فوق‌العاده در بین کاربران محبوب هستند و روز به روز نیز بر محبوبیت آن‌ها اضافه می‌شود. در ماه گذشته در بین کاربران فضای مجازی 24 درصد از بزرگسالان به پادکست گوش داده‌اند که این رقم در ماه قبل از آن 21 درصد بوده است و این موضوع حاکی از گسترش محبوبیت این قالب رسانه‌ای است. پادکست‌ها معمولاً با همکاری چند نفر تولید می‌شوند و عوامل انسانی زیادی دست به دست هم می‌دهند تا یک پادکست از مرحله‌ی ایده به مرحله‌ی اجرا در آید. به همین دلیل جزءِ یکی از قالب‌های ایده‌آل تولید محتوا در سبک همکاری محسوب می‌شوند.


4) محتواهای چند قسمتی
 

گاهی ممکن است درباره‌ی یک موضوع واحد با چند نفر گفت و گو کنید که احتمالاً دیدگاه‌های متفاوتی با یکدیگر دارند. در این صورت برای اینکه مشکلی در سبک همکاری پیش نیاید، بهتر است که مطالب خود را به صورت چند قسمتی تولید کنید تا همکاران شما از نظر موضوعی هم مجزا باشند. محتواهای چند قسمتی یکی از انواع ایده‌آل برای وبلاگ‌ها محسوب می‌شوند.

 

5) همکاری میان رشته‌ای

ممکن است شما به عنوان تولید کننده‌ی اصلی محتوا در یکی از تخصص‌های مورد نیاز مهارت کامل داشته باشید؛ در این صورت باید از متخصصان مهارت‌های دیگر به عنوان تخصص‌های مکمل پروژه استفاده کنید. به عنوان مثال اگر قلمتان خوب است، متن را شما بنویسید و از کس دیگری برای پیدا کردن عکس یا فیلم‌های مربوط به متن کمک بخواهید.

 

6) مشارکت کاربران

یکی از جنبه‌های مهم در سبک همکاری بازاریابی محتوا، مشارکت دادن کاربران در تولید محتوا است. این کار می‌تواند از طریق نظرسنجی‌های اینترنتی انجام شود. یک روش دیگر آن است که شما یک سؤال بپرسید و از کاربران بخواهید تا در قسمت نظرات به آن پاسخ دهند و دیدگاه‌های خود را درباره آن شرح دهند. با استفاده از مشارکت کاربران می‌توانید درکوتاه‌ترین زمان ممکن، محتواهای نسبتاً مطلوب تولید کنید. بعد از پرسیدن سؤال، تنها کاری که باید بکنید، پاسخ‌های کاربران را از نظر فنی ویرایش کنید و کنار هم قرار دهید.

 

7) مشارکت کارکنان

از کارکنان خود به هیچ عنوان غافل نشوید. این کار هم برای روحیه‌‌ی کاری کارمندان شما مفید است و هم نشانه‌ای از وجود کار تیمی و روح جمعی در کسب و کار شما است. شما می‌توانید از کارمندان خود دعوت کنید تا دیدگاه‌های خود را درباره‌ی یک موضوع به خصوص به اشتراک بگذارند. این کار شاید به خودی خود برای مخاطبان ارزشی نداشته باشد اما نتایج حاصل از آن می‌تواند به طور غیرمستقیم در تولید محتوا مورد استفاده قرار گیرد.

 

8) مطالعات موردی

موضوعات مختلف و کلی را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و درباره‌ی آن‌ها فکر کنید. به عنوان مثال می‌توانید درباره‌ی برند خود و راهکارهایی که می‌تواند منجر به افزایش اعتبار آن شود، فکر کنید. در این کار می‌توانید حتی از همکاری مستقیم مشتریانی که به این کار علاقه دارند نیز استفاده کنید.

 

سبک همکاری یکی از سبک‌های نوین در زمینه‌ی بازاریابی محتوا است که به شما کمک می‌کند ضمن افزایش دامنه‌ی ارتباطات اجتماعی در نشر اثربخش محتوا نیز موفقیت کسب کنید.

 

 

منابع:

https://www.forbes.com

https://www.orbitmedia.com/

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 76؛ صفحه‌ی 13 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم