فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بازاریابی محتوا و کارکردهای غیر بازاریابی آن برای سازمان شما

خانه » استراتژی محتوا » بازاریابی محتوا و کارکردهای غیر بازاریابی آن برای سازمان شما

بازاریابی محتوا و کارکردهای غیر بازاریابی آن برای سازمان شما

سازمان‌ها و شرکت‌ها در هر صنعت و اندازه‌ای برای واحدهای مختلف خود از بودجه‌های معین و برنامه‌ریزی‌ شده‌ای استفاده می‌کنند. از سال 2012 که بازاریابی محتوا به‌ طور جدی جای خود را در سازمان‌ها باز کرد، برای این موضوع نیز بودجه‌ای در نظر گرفته شد. البته هنوز هم در بسیاری از سازمان‌ها هزینه‌های بازاریابی محتوا با حذف بودجه از منابع دیگر تأمین می‌شود. اما به دلیل آن‌که بازاریابی محتوا تقریباً در تمام بخش‌های یک سازمان مفید واقع می‌شود، استدلال‌های زیادی وجود دارد که بر طبق آن‌ها باید در زمینه‌ی بازاریابی محتوا بودجه‌ی بیشتری هزینه شود.

واقعیت آن است که بازاریابی محتوا می‌تواند برای یک مجموعه بسیار مفید و سودآور باشد. شاید به همین دلیل استفاده از واژه‌ی «نوعی از بازاریابی» برای توصیف بازاریابی محتوا اصلاً واژه‌ی مناسبی نبوده و باعث بی‌توجهی بسیاری از شرکت‌ها به مزایای استفاده از بازاریابی محتوا شده است. تقریباً تمام بخش‌های یک سازمان می‌تواند از کارکردهای بازاریابی محتوا بهره‌مند شوند. از جمله: منابع انسانی، استخدام، آموزش نیرو، روابط عمومی، ارتباطات، توسعه‌ی تجاری و خدمات مشتری. در ادامه به توضیح 10 مورد از کارکردهای غیر بازاریابیِ بازاریابی محتوا در یک سازمان می‌پردازیم:

1) استخدام افراد نخبه و مستعد

به کمک علم بازاریابی محتوا و با بهره‌گیری از محتوای ویدیویی می‌توانیم فرهنگ‌ سازمانی خود را نشان دهیم. به‌ این‌ ترتیب سازمان می‌تواند خود را مجموعه‌ای متشکل از افراد باهوش و کارآمد نشان داده و قدرت برند خود را به نمایش بگذارد. با این وسیله همواره انسان‌های خلاق و با استعداد علاقه‌مند به همکاری با مجموعه‌ی ما خواهند بود. یک همکاری در قالب کارمند یا شریک. به‌ هر حال بهره‌گیری از توانایی‌های بازاریابی محتوا و استفاده از محتوای ویدیویی می‌تواند یک سازمان را در جذب و استخدام افراد خلاق و باهوش به موفقیت برساند.

 

2) آموزش به نیروهای درون‌سازمانی و افراد دیگر

یکی از کارکردهای بازاریابی محتوا و به‌طور خاص محتوای ویدیویی برای یک سازمان، فراهم آوردن امکان آموزش دادن به افراد درون سازمان و دیگران است. بدون شک وقتی در حال یاد دادن علمی هستیم، خودمان بر آن تسلط بیشتری پیدا خواهیم کرد. این موضوع از این جنبه که موجب اشراف خود ما بر موضوعی خاص می‌شود مفید بوده و هم‌چنین می‌تواند باعث ارتقای سطح علمی تمام افراد درون سازمان شود. علاوه بر آن‌که استفاده از این محتوا در فضایی خارج از خود سازمان و برای تعلیم افراد دیگر باعث کسب اعتبار و قدرت سازمان به کمک بازاریابی محتوا می‌شود. فرقی نمی‌کند در محتوای تولیدی چه موضوعی آموزش داده می‌شود، از نحوه‌ی کارکرد محصول تولیدی مجموعه تا شرح یک مفهوم یا توضیح ویژگی‌های یک قرارداد خاص، به‌ هر حال آموزش یکی از کارکردهای استفاده از بازاریابی محتوا در سازمان است.

 

3) ایجاد روابط جدید با افراد

یکی از بهترین راه‌های استفاده از بازاریابی محتوای ویدیویی، دعوت افراد مختلف به همکاری در تولید محتوای ما است. این افراد می‌توانند به‌عنوان مصاحبه‌شونده یا مصرف‌کننده‌ی محصولات در محتوای ویدیویی ما حضور یافته و با دستورالعمل‌های خاصی که برای آن‌ها تعیین می‌شود، به توضیح موضوعی بپردازند. با حضور دیگران در تولید این نوع محتوا به نتایج فوق‌العاده‌ای دست خواهیم یافت. حتی می‌توان گفت این روش در بعضی موارد بسیار مفیدتر از تغییر در تکنیک‌های فروش عمل خواهد کرد. بدون شک حضور این افراد می‌تواند گستره‌ای از روابط جدید را برای سازمان ما به ارمغان بیاورد که در زمان خود، تأثیر مثبت آن نمایان خواهد شد.

 

4) نمایش رویکرد بشر دوستی سازمان

بازار در شرایط فعلی جهان، یک بازار ارزش‌محور است و انسان‌ها دوست دارند با شرکت‌هایی کار کنند که عملکرد و رویکردشان با ارزش‌های آن‌ها هماهنگ و هم مسیر است. تهیه‌ی محتوایی ویدیویی از رویکرد بشردوستانه‌ی شرکت ما می‌تواند برای آن ارزش‌آفرینی کرده و افراد را به سازمان ما علاقه‌مند کند.

 

5) توانایی حفظ کارمندان ارزشمند

46 درصد از مدیران منابع انسانی می‌گویند استخدام افراد کارآمد و مفید، بزرگ‌ترین چالش و مشکل کاری آن‌ها است. بنابراین حفظ کارمندان باهوش، مقید و با انگیزه یکی از بزرگ‌ترین وظایف یک سازمان است. تولید محتوای ویدیویی که در آن از کارمندان شرکت استفاده شود یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌های مشارکت افراد در سازمان می‌گردد. طبق آمار 54 درصد از کارمندان یک شرکت از این‌که خود را در یک رسانه به‌عنوان عضوی از یک مجموعه‌ی موفق ببینند، خوشحال شده و به آن افتخار می‌کنند و این موضوع باعث ایجاد حس تعلق‌خاطر آن‌ها به سازمانی که در آن مشغول به کار هستند، می‌شود. در اینجا بازاریابی محتوا است که اهرم ایجاد انگیزه در کارمندان خوب ما شده است و آن‌ها را برای سازمان حفظ می‌کند.

 

6) تنظیم روند بازار برای توسعه‌ی محصول جدید

قبل از آن‌که محصولی تولید شود، می‌توانیم روند بازار را با بازاریابی محتوای خود تغییر دهیم. بازاریابی محتوا یک تکنیک با ریسک پایین برای حصول اطمینان از موفقیت محصول در بازار است. بازاریابی محتوا پیش از تولید محصول می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت ما جذب کرده و آن‌ها را راضی به همکاری در روند تولید و عرضه‌ی یک محصول بکند. البته این موضوع یکی از مواردی است که کمتر شرکت یا سازمانی به آن توجه کرده و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند، اما می‌تواند برای مجموعه‌ی ما بسیار سودآور باشد.

 

7) محتوای تولیدی، مرکز سوددهی مجموعه

بازاریابی محتوا می‌تواند به مرکز سوددهی و تولید ثروت مجموعه‌ی ما تبدیل شود. به‌این‌ترتیب که می‌توانیم محتوای تولیدی خود را – با هر زمینه‌ای – به شرکت‌های مشتاق بفروشیم. بسیاری از شرکت‌ها برای دریافت ایده از محتواهای ویدیویی یا برداشت علمی از محتوای نوشتاری حاضر به پرداخت هزینه و خرید آن هستند.

 

8) کاهش هزینه‌های عملیاتی

ممکن است اعضای مجموعه‌ی یا افراد جدیدی که وارد سازمان می‌شوند، برای تسلط بر آنچه ملزم به انجام آن هستند، نیازمند آموزش باشند. استفاده از بازاریابی محتوا می‌تواند در این زمینه کمک شایانی به کاهش هزینه‌ها بکند. به این معنی که آموزش دادن روند انجام یک عملیات و تبدیل آن به محتوای ویدیویی روشی جذاب و کارا در آموزش و کاهش احتمال خطای کارمندان است. چرا که می‌توان محتوا را بارها و بارها مشاهده کرده و بر آن مسلط شد. هم‌چنین ایجاد حس مهم بودن در کارمندان از ویژگی‌های بهره‌گیری از بازاریابی محتوا برای آموزش دادن به آن‌ها است.

 

9) پایین آوردن هزینه‌ی تحقیقات

هر فعالیتی که برای بازاریابی محتوا انجام می‌گیرد، از بخش تحقیقات و جستجوی محتوا است. ما تحقیقات خود را تغییر داده، ویرایش کرده و در نهایت محتوای نهایی را تولید می‌کنیم. به ‌عنوان‌ مثال ممکن است در روند تولید یک محتوای ویدیویی از 40 تا 50 نفر مصاحبه کنیم، اما فقط 15 تا 20 عدد از این مصاحبه‌ها را در محتوای اصلی خود مورد استفاده قرار دهیم. تمام این فعالیت‌ها با توجه به تمام مصارف و سودی که دارد نوعی از تحقیقات از قلب بازار است و اطلاعات خوبی از آن به ما می‌دهد. در حقیقت حجم اطلاعات به ‌دست ‌آمده برای تولید محتوا بسیار بالا است، هرچند در ظاهر همه‌ی آن‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به‌هرحال به دلیل سودی که بازاریابی محتوا نصیب سازمان می‌کند، در حقیقت هزینه‌ی تحقیقات در مورد بازار، که اصولاً تحقیقاتی پرهزینه است، با تبدیل اطلاعات کسب‌شده به محتوا پائین می‌آید.

 

10) تمام کسب و کار شما محتواست

هر کاری که در کسب‌وکار خود انجام می‌دهید به سود بازاریابی محتوا است. محتوا محصول تولیدی شما است. شما یک شرکت تولیدکننده‌ی محتوا هستید که برای تولید محصول بناشده است. این موضوع صحت دارد که محتوای شما در جهت کسب قدرت حرکت می‌کند.

بهترین کار در مورد بازاریابی محتوا این است که با کسب دانش و تجربه، از میزان قدرت و تأثیرگذاری آن در تمام جنبه‌های یک سازمان استفاده کنیم. به‌این‌ترتیب می‌توانیم یک مجموعه‌ پیشرو در زمینه‌ی بهره‌گیری از توانایی‌های بازاریابی محتوا در تمام جنبه‌های یک سازمان و نه ‌فقط بخش بازاریابی باشیم. بهتر است به اندیشیدن در مورد محتوای خود بپردازیم و بازاریابی محتوا را بیش از یک روش بازاریابی بدانیم.

 

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 64؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)


برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم