فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

7 نکته‌ی عملی برای بازاریابان محتوا

خانه » استراتژی محتوا » 7 نکته‌ی عملی برای بازاریابان محتوا

7 نکته‌ی عملی برای بازاریابان محتوا

7  کاری که بازاریابان موفق محتوا به گونه‌ه­ای متفاوت انجام می‌­دهند.

تا بحال از خود پرسیده‌اید که آیا برای استراتژی محتوا، هر آنچه در توان­تان هست را انجام می­‌دهید یا خیر؟ آیا تا به حال اینگونه حس کرده‌­اید که همتایان­تان، عملکرد بهتری نسبت به شما داشته‌اند؟

کارفرمایان معمولاً نخستین بازاریابان یک برند محسوب می­‌شوند. به طور متوسط حدود 28% از کل بودجه‌ی بازاریابی یک سازمان، صرف بازاریابی محتوا و آن را به یکی از مهم‌ترین استراتژی‌­های بازاریابی مورد استفاده تبدیل می­‌نماید. در حقیقت اکثر کارشناسان به شما خواهند گفت که بازاریابی محتوا به علاوه از بالاترین متوسط بازگشت سرمایه در این صنعت نیز برخودار است.

با این حال بدیهی است که در حوزه‌ی کانتنت مارکتینگ تمامی بازاریابان به یک اندازه موفق نخواهند بود. ممکن است 28% از بودجه‌ی بازاریابی سازمان خود را در اختیار داشته باشید، اما باید دید در استفاده از آن بودجه تا چه حد ثمربخش خواهید بود؟

نتایج حاصل از بررسی‌ها، نشان می‌دهد که بازاریابان موفق محتوا این هفت کار را به گونه‌ه­ای متفاوت نسبت به دیگران انجام می­‌دهند:

1) بررسی مخاطب:

همه چیز با درک مخاطبان آغاز می‌­شود و موفق‌­ترین بازاریابان آنهایی هستند که این مرحله را با جدیت پیگیری می‌­کنند. اکثر بازاریابان محتوا کار خود را با توجه به شخصیت مبنای مشتری آغاز می‌­کنند و یا تحقیقات روشنی در زمینه‌ی اینکه چه کسی علاقمند به بازدید از سایت آن‌ها است، انجام می‌­دهد. در صورتی که بازاریابان موفق محتوا مایلند همه چیز را در خصوص آمار جمعیت شناختی خود بدانند. به عبارتی بازاریابان موفق مایلند نیازهای مخاطبان خود، چگونه سپری کردن زمان توسط آن‌ها و علایق مخاطبانشان در ارتباط با موضوع و سبک محتوایی که می‌­خوانند را بشناسند. از سوی دیگر بازاریابان موفق، تحقیقات خود را بر مبنای پیش فرض­‌های اولیه‌ی خود بنا نمی‌­کنند. بلکه آن‌ها این مفروضات اولیه را به منظور خودداری از “جهت‌­گیری تائیدی” به چالش می‌­کشند و به حقیقت می­رسند.

2) سرمایه گذاری:

رقم 28% را که پیشتر بدان اشاره کردیم به خاطر دارید؟ بازاریابان موفق محتوا آن هزینه را به گونه‌ه­ای متفاوت نسبت به دیگران هزینه می‌­کنند. در مقایسه با همتایان معمولی خود بازاریابان موفق روی میزان اندکی از محتوای با کیفیت سرمایه‌­گذاری می‌­نمایند. بنابراین چنانچه شما 2800 دلار بودجه در اختیار دارید، بهتر است هر 700 دلار را آن را خرج 4 نشریه‌ی دولتی چشمگیر بنمایید تا هر 50 دلار را خرج 56 مقاله وبلاگ معقولانه بکنید. چرا که تعداد اندکی مقاله مسئول جذب اکثریت لینک‌­ها و اشتراک ­گذاری‌­ها خواهند بود. آنچه که شرایط را بدتر می‌­کند آن است که رقابت در فضای محتوا رو به افزایش بوده و مشتریان از محتواهای خسته کننده بیزار شده‌­اند.

3) شبکه سازی:

برخی از بازاریابان محتوا با تمرکز روی کارهایی که در نهایت منجر به تولید، انتشار و پخش همزمان مطالب می شود، تمام وقت خود را صرف تولید محتوا می‌­نمایند.رویکردهای ­احتمالی متعددی برای کانتنت مارکتینگ وجود دارد و هیچ پاسخ­ صحیح و یا غلطی وجود ندارد. چنانچه بخواهید بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشید، باید بدانید که یادگیری از دیگران، همکاری با وبلاگ­نویسان میهمان، گسترش شبکه‌ی مخاطبان انتشاراتی خودتان و کسب دیدگاه در خصوص صنایع مشابه همگی ضروری هستند.

4) بیشینه سازی ارزش:

ترجیح می‌­دهید برای یک وعده‌ی غذایی 100 دلار بپردازید و یا آن را در ازای سرویسی که سه روز در هفته، یک وعده‌ی غذایی تازه را درب منزل شما می‌آورد پرداخت کنید؟ پاسخ این سؤال بدیهی است. چرا که تفاوت قیمت بسیار شگرف است، اما نکته آن است که بازاریابان موفق محتوا می‌­دانند که چگونه پول خود را صرفه‌­جویی کرده و برای هر بخش از تولید محتوای خود بیشترین بها را کسب نمایند. آن‌ها تولید محتوای ماندگار را اولویت خود قرار می‌­دهند و برای کسب سرمایه‌ی بیشتر از هر ریالی که خرج می­‌کنند محتوای فوق را مجدداً تغییر داده، پخش کرده و مکرراً بازبینی می‌­کنند.

5) تنوع:

بازاریابان موفق محتوا صرفاً به یک حوزه‌ی تخصصی خاص اکتفا نمی‌­کنند. هر چند که قبلاً بواسطه‌ی آن به موفقیت دست یافته باشند. آن‌ها سعی می‌­کنند در نوع تولید محتوای خود بواسطه‌ی فرمت‌های بصری چون تصاویر و ویدیوهاتنوع ایجاد کنند و به منظور به کارگیری پوسترهای میهمان از موقعیت­‌های مشابه و مراجع خارجی تنوع ایجاد می‌­کند.چنین رویکردی خوانندگان را همچنان مشتاق نگه می‌­دارد، اما در عین حال بازاریابان را از رکود ناگهانی و تغییر در علایق خوانندگان در امان می‌­دارد.

6) تجربه‌ی عملی:

در زمینه‌ بازاریابی محتوااکثر بازاریابان، زمانی که با الگویی مواجه می‌­شوند که مؤثر بنظر می‌­رسد آن الگو را دنبال می‌­کنند. به عنوان مثال چنانچه بازاریابان در طول مدت یک هفته تعداد معینی پست با سبکی مشخص و موضوع خاص تولید می­‌کنند، احتمالاً آن رویکرد را برای همیشه ادامه دهند. از همین رو می­‌توانند بازگشت سرمایه‌ی خود را حفظ کنند. هر چند برای بازاریابان موفق محتوا حفظ این بازگشت سرمایه‌ی مثبت کافی نیست، بلکه آن‌ها خواهان بهبود مؤثر آن هستند. به همین دلیل به طور منظم آن‌ها را در حال تجربه‌ی موارد جدیدی چون کار کردن روی موضوعاتی که به موفقیت آن یقین ندارند و یا فرم محتوای جدیدی که مخاطبانشان معمولاً انتظار ندارند، می­‌بینیم. این رویکرد خطرناک است و همواره مؤثر نخواهد بود، اما آن‌ها را از یکنواختی برنامه دور نگه می‌­دارد.

7)تحلیل:

در نهایت بازاریابان موفق محتوا موفقیت خود را بر مبنای عوامل شخصی برآورد نمی‌­کنند. بلکه به ارقام استناد می­‌کنند. آن‌ها به تحلیل­‌هایی استناد می­‌کنند که از تأثیراستراتژی­شان اطلاع می­‌دهد. آن‌ها صرفاً علاقمندی خوانندگان خود به محتوا را تصور نمی‌­کنند. بلکه مستقیماً از آن‌ها در این زمینه سؤالمی‌­پرسند. آنها نظرات خود را بر مبنای جذاب­ترین و مثبت‌­ترین معیارهایی که می‌­یابند، قرار نمی‌­دهند. بلکه مفروضات خود را عمیقاً بررسی کرده و موشکافی می‌­نمایند و پیش از ایجاد تغییرات مناسب، نتایج آن را چه مثبت و یا چه منفی اثبات می­‌نمایند.

لیستی که در بالا اشاره شده، به شما در تشخیص علل برخی از این گرایشات کمک می‌­کند. بگویید که چه تعداد از این استراتژی‌­ها را به طور منظم دنبال می‌­کنید و چه تعدادشان برای شما شگفت آور بود؟

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی ۵۹؛ صفحه‌ی ۱۲ (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم